Lørdag morgen 06.04.24 ble det fremsatt alvorlige trusler mot navngitte moskeer i Oslo. Truslene indikerte mulig angrep mot de navngitte moskeene, noe som resulterte i nasjonal bevæpning av politiet. Vi sendte fortløpende ut informasjon til moskeer med anbefaling om iverksettelse av nødvendige sikkerhetstiltak. Vi opprettet også kontakt med vår politikontakt og etterspurte mer informasjon. Lørdag kveld fikk vi informasjon om at det ikke lenger var grunnlag for økt beredskap fra politiets side.
I dag, mandag 08.04.24, har politiets sikkerhetstjeneste i sin pressemelding skrevet at personen som stod bak truslene var en mindreårig gutt med høyreekstreme sympatier fra et annet europeisk land. Formålet har vært å skape frykt, og at det ikke foreligger evne eller vilje til å utføre voldelige handlinger i Norge. Islamsk Råd Norge setter pris på politiets innsats og at man har klart å identifisere personen som stod bak truslene. Vi synes også det er positivt at politiet var tidlige ute med synlig tilstedeværelse ved de navngitte moskeene.
Som paraplyorganisasjon for muslimske trossamfunn synes vi det likevel er viktig at muslimske trossamfunn opprettholder sine sikkerhetstiltak og at man er årvåken i forbindelse med Eid-ul-fitr som finner sted onsdag 10.04.24. Terrortrusler- og handlinger kan inspirere andre til å utføre voldelige aksjoner. Etter terrorangrepet mot to moskeer i Christchurch i 2019, ble muslimske trossamfunn i Norge informert av politiet om at det ikke var grunnlag for å frykte liknende angrep i Norge. Kort tid senere, i august 2019, ble vi likevel vitne til et terrorangrep mot Al-Noor moskeen i Bærum. Terroristen i Bærum var direkte inspirert av terroristen i Christchurch, som var inspirert av den samme islamofobe idéverdenen som Anders Behring Breivik. Breivik var på sin side inspirert av blant annet «lasermannen» i Sverige, John Ausonious, som uttrykte at målet hans var å spre frykt blant innvandrere slik at de rømte landet. I takt med voksende islamofobi, har Europa erfart en økning i hatangrep mot moskeer.
Med dette i bakhodet har Islamsk Råd Norge derfor i kveld sendt ut informasjon til moskeer med vår vurdering av trusselsituasjonen, samt råd og veiledning på hvordan man skal håndtere den økte trusselen mot muslimske trossamfunn.
Som Norges største muslimske organisasjon for muslimer er vi dypt bekymret for at muslimers interesser og sikkerhet ikke ivaretas på en tilstrekkelig god måte. Til tross for at vi representerer over 65 000 medlemmer drives vi på basis av frivillighet, og som frivillige har vi verken god nok tid, økonomi eller kompetanse til å håndtere de utfordringene forhøyet islamofobi og trusselnivå representerer. Når Norges største paraplyorganisasjon for muslimer ikke mottar statsstøtte, reiser det spørsmål ved regjeringens forpliktelse til å beskytte alle sine borgeres frihetsrettigheter på lik basis.
I forlengelsen av at våre ressurser ikke står i samsvar med behovene, forespørslene og kravene vi møter, ber vi om at myndighetene setter inn forsterket innsats både på kort og lang sikt. På kort sikt er det viktig at myndighetene med utgangspunkt i barnefaglig kompetanse rådgir i hvordan en best kan kommunisere med norske muslimske barn om muslimfiendtlighet og at vi er trusselutsatte. Ivaretakelse av barns trygghetsfølelse og psykiske helse har vært en utfordring også i forbindelse med at SIAN har fått tillatelse til å avholde sine hatmarkeringer utenfor moskeer hvor barn oppholder seg. Videre er det prekært at sikkerhetstiltak ikke bare settes inn mot de utpekte målene, men også mot andre moskeer, da navngivelse av de største kan være en avledningsmanøver. Vi har tidligere søkt om midler til sikkerhetsrådgiver for muslimske trossamfunn, men fått avslag på denne søknaden.
Det mest bærekraftige tiltaket på lang sikt er et kraftfullt oppgjør med og planverk for bekjempelse av islamofobi. Det krever langsiktig og stabil ressurssetting av muslimske rettighetsorganisasjoner, samt bred bevisstgjøring rundt hva islamofobi er og hvilke farer det representerer. Den norske staten bør markere den internasjonale dagen mot islamofobi, sørge for at den oppvoksende generasjonen gjennom kunnskap blir vaksinert mot rasistiske fordommer og utnevne et spesialombud til å dokumentere og kontre anti-muslimsk rasisme.